MS225-24-HW
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
More Information
Power over ethernet No
Stackable Yes
Ports type Gigabit Ethernet (10/100/1000)
Ports quantity 24
SKU MS225-24-HW
EAN 0810979012818
Manufacturer Cisco
Availability Out of Stock
Product Family Meraki
- General purpose switch for branch deployments
- Physical and virtual stacking
- Redundant power
Management features
Multicast supportYes
Switch typeManaged
Web-based managementYes
System event logYes
Quality of Service (QoS) supportYes
Switch layerL2
Network
IGMP snoopingYes
Networking standardsIEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w
VLAN supportYes
Spanning tree protocolYes
Port mirroringYes
Number of VLANs4095
Broadcast storm controlYes
Auto MDI/MDI-XYes
Virtual LAN features
VLAN supportYes
Number of VLANs4095
Data transmission
MAC address table16000 entries
Switching capacity128 Gbit/s
Number of queues8
Performance
StackableYes
Mean time between failures (MTBF)590165 h
Harmonized System (HS) code85176990
Technical details
Form factor1U
Product colourGrey
Rack mountingYes
Ports & interfaces
SFP+ module slots quantity4
Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity24
Basic switching RJ-45 Ethernet ports typeGigabit Ethernet (10/100/1000)
Security
Security algorithms802.1x RADIUS
IGMP snoopingYes
Access Control List (ACL)Yes
DHCP featuresDHCP server, DHCP client
Multicast features
Multicast supportYes
Design
Form factor1U
Product colourGrey
Rack mountingYes
Power
Power consumption (max)24 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency47/63 Hz
Power consumption (typical)15 W
Power over Ethernet (PoE)
Power over Ethernet (PoE)No
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 95%
Weight & dimensions
Width484.6 mm
Depth250 mm
Height43.8 mm