BNDIP102
Login for pricing
In Stock: 9 available
iPad 10.2" / iPad Air 10.5" Rugged Edge Case Protection Cover
  • Rubberized band makes it easy to grip and prevents the tablet from sliding off work surfaces
  • Raises the bezel to protect the screen
  • Unobstructed port openings for easy access to controls, cameras and connectors
  • Open back area for universal adhesive locking mechanisms
  • Works with Maclocks DoubleGlass Armored Screen protectors
More Information
Built-in speaker(s) No
Brand compatibility Apple
Maximum screen size 10.5 "
Material Silicone
SKU BNDIP102
EAN 0819472022515
Manufacturer Compulocks
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
Technical details
Case typeBumper
MaterialSilicone
Maximum screen size26.7 cm (10.5")
Brand compatibilityApple
CompatibilityiPad (7th gen.) | 10.2" | 2019 | A2197, A2200 iPad Air (3rd gen.) | 10.5" | 2019 | A2152, A2123, A2153, A2154
Built-in speaker(s)No
Built-in batteryNo
Product main colourBlack
Harmonized System (HS) code84733080
Features
Case typeBumper
Stand modeNo
Built-in batteryNo
Closure typeNot supported
Product main colourBlack
Battery
Design
Stand modeNo
Closure typeNot supported
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product Compulocks Rugged Edge Case for iPad 10.2" / iPad Air 10.5" Black Compulocks Rugged Edge Case for iPad 1... Login for pricing
Urban Armor Gear Metropolis 25.4 cm (10") Cover Black, Silver
Bestseller
Urban Armor Gear Metropolis 25.4 cm (1... Login for pricing
Out of stock
Targus VersaVu 32.8 cm (12.9") Folio Black
Hot Product
Targus VersaVu 32.8 cm (12.9") Fo... Login for pricing
Targus Click-In 26.7 cm (10.5") Folio Rose gold Targus Click-In 26.7 cm (10.5") F... Login for pricing