We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts MBXUSB-AC0004 mobile device charger Universal White AC Fast charging Indoor
SKU
MBXUSB-AC0004
Login for pricing
In Stock:
1500 available
USB-C Power Charger 30W 5V-12V/2A-3A Output: USB-C (30W max)+ USB-A (20W max) PD QC3.0 Input: 110-230V EU Wall, for mobile phones, tablets & other devices, Apple White Color
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 12-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | MBXUSB-AC0004 |
| EAN | 5704174313120 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Compatibility | Apple iPhone 12, 12 mini, 12 Pro, 12 Pro Max |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
| Maximum power | 30 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| Maximum output voltage | 12 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Compatibility | Apple iPhone 12, 12 mini, 12 Pro, 12 Pro Max |
| Harmonized System (HS) code | 85044090 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 100 g |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 200 g |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 200 g |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044090 |
| Other features | |
| Compatibility | Apple iPhone 12, 12 mini, 12 Pro, 12 Pro Max |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MBXUSB-AC0004 mobile device...
Login for pricing
|
New
2-Power UMC0014A mobile device charger
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Dual-Port USB Car Charger...
Login for pricing
|
Recommended
Samsung EP-DN975 Black
Login for pricing
|
Bestseller
Belkin BoostCharge Smartphone Black Ci...
Login for pricing
|
Hot Product
Belkin Boost Charge Smartphone Black C...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXUSB-AC0004
|
UMC0014A
|
USB2PCARBKS
|
EP-DN975BBEGWW
|
CCB001BTBK
|
CCE001BT1MBK
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
2-Power
|
StarTech.com
|
Samsung
|
Belkin
|
Belkin
|
| Charger type |
Indoor
|
N/A
|
Auto
|
N/A
|
Auto
|
Auto
|





