We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts SA146005I838 internal hard drive 146 GB 15000 RPM 2.5" SAS
SKU
SA146005I838
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
2.5" SAS Hotswap 146GB 15KRPM Dell PowerEdge, hotswap 6.0Gbps
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 24 month Warranty
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | SA146005I838 |
| EAN | 5704327938811 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
In CoreParts you will find a wide range of alternative Hard Drives that match the performance of your original Hard Drives with different sizes, Nand Flash and capacities, for consumer or industrial use. All manufactured by high-end, certified and trusted suppliers.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 146 GB |
| Compatible products | Dell PowerEdge: M1000e, M600 (Tomahawk), M605 (Magnum), M610, M710, M805 (Saaz), M905 (SaazShot), M910, R410, R415, R510, R515, R610, R710, R715, R810, R815, R910, T310, T410, T610, T710 Dell PowerVault: MD1020, MD1120, MD1220 |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 146 GB |
| Compatible products | Dell PowerEdge: M1000e, M600 (Tomahawk), M605 (Magnum), M610, M710, M805 (Saaz), M905 (SaazShot), M910, R410, R415, R510, R515, R610, R710, R715, R810, R815, R910, T310, T410, T610, T710 Dell PowerVault: MD1020, MD1120, MD1220 |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Product colour | Multicolour |
| USB required | No |
| Swing handle for easy carrying | Yes |
| Mounting | Horizontal |
| Hot-swap | Yes |
| Internal | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 120 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 400 g |
| Width | 120 mm |
| Weight | 300 g |
| Package depth | 30 mm |
| Height | 80 mm |
| Depth | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 400 g |
| Package depth | 30 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Product colour | Multicolour |
| USB required | No |
| Swing handle for easy carrying | Yes |
| Mounting | Horizontal |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Internal | Yes |
| Compatible products | Dell PowerEdge: M1000e, M600 (Tomahawk), M605 (Magnum), M610, M710, M805 (Saaz), M905 (SaazShot), M910, R410, R415, R510, R515, R610, R710, R715, R810, R815, R910, T310, T410, T610, T710 Dell PowerVault: MD1020, MD1120, MD1220 |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts SA146005I838 internal hard d...
Login for pricing
|
Popular
DELL 400-AJPH internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL 400-AJPP internal hard drive 600...
Login for pricing
|
DELL 400-AJRR internal hard drive 300...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Recommended
Seagate Barracuda 2.5" internal h...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SA146005I838
|
400-AJPH
|
400-AJPP
|
400-AJRR
|
ST5000LM000
|
ST500LM030
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
Seagate
|
Seagate
|
| HDD capacity |
≈ 100 GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
SAS
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
N/A
|
15000RPM and more
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
N/A
|




