We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts TABX-IPAD7-CASE-B tablet case 25.9 cm (10.2") Folio Black
SKU
TABX-IPAD7-CASE-B
Login for pricing
In Stock:
22 available
Tri-folded Leather Case For Apple iPad 7th Gen 10.2" New - with Auto SleepWake Feature - Black, for iPad 7 A A2232, A2200, A2198
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
| Built-in speaker(s) | No |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 10.2 " |
| Product colour | Black |
| SKU | TABX-IPAD7-CASE-B |
| EAN | 5706998946676 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
CoreParts offers a range of covers, that’s compatible with all major brands for smart devices. All manufactured by high-end, certified and trusted suppliers.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 25.9 cm (10.2") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 7th Gen |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Stand mode | Yes |
| Country of origin | China |
| Maximum screen size | 25.9 cm (10.2") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 7th Gen |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Depth | 30 mm |
| Height | 200 mm |
| Weight | 40 g |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 50 g |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 50 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
CoreParts TABX-IPAD7-CASE-B tablet cas...
Login for pricing
|
Popular
Tech21 EVO MAX 25.9 cm (10.2") Bu...
Login for pricing
|
Hot Product
Tech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25....
Login for pricing
|
Bestseller
Targus CityGear 3 39.6 cm (15.6")...
Login for pricing
|
Lenovo ZG38C04741 tablet case 20.3 cm...
Login for pricing
|
Mobilis 061018 tablet case 27.7 cm (10...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TABX-IPAD7-CASE-B
|
T21-8093
|
T21-8098
|
TSS994GL
|
ZG38C04741
|
061018
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Tech21
|
Tech21
|
Targus
|
Lenovo
|
Mobilis
|
| Product main colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
N/A
|
Any brand
|
Icarus
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Folio case
|
Bumper case
|
Flip case
|
Sleeve case
|
Folio case
|
Cover case
|





