DGS-1210-28MP
Login for pricing
In Stock:
16 available
24 10/100/1000BASE-T, PoE, 4 SFP, 56 Gbps, 41.7 Mbps, 440x210x44 mm
The DGS-1210 Series Gigabit Smart Managed Switches includes a range of affordable PoE-enable switches for businesses looking to power VoIP phones, wireless access points or network cameras. The DGS-1210-08P is a 8-port Smart Managed PoE Switch that provides 8 PoE-enabled ports that can supply power of up to 15.4 W each. Whereas the DGS-1210-24P is a 24-port Smart Managed PoE Switch that provides 12 PoE-enabled ports that can support up to 30 W of power output following IEEE 802.3at standard. The design allows more flexibility in power allocation for a variety of powered devices with affordable installation costs.
Easy Management
Energy Saving
Auto Surveillance VLAN and Voice VLAN
Exclusive Layer 2 Features
Secure your Network
Easy Management
Energy Saving
Exclusive Layer 2 Features
Secure your Network
| Management features | |
|---|---|
| Traffic classification | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| System event log | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Ports & interfaces | |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Fiber optic connector | SFP |
| Console port | RJ-45 |
| Network | |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| Auto-negotiation | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN, Tagged VLAN, MAC address-based VLAN, Port-based VLAN |
| IGMP snooping | Yes |
| Optical fiber | |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE-X |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 9216 |
| Number of static routes | 32 |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Number of queues | 8 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 41.7 Mpps |
| Number of VLANs | 4094 |
| Multicast Listener Discovery (MLD) snooping | MLD v1, MLD v2 |
| Security | |
| Loop protection | Yes |
| IP-MAC-Port binding | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| Authentication | Guest VLAN, MAC-based authentication, Port-based authentication |
| Access Control List (ACL) rules | 256 |
| SSH/SSL support | Yes |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, SNMP, SSH |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Design | |
| Safety | CCC, CE LVD, UL/cUL |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black, Grey |
| LED indicators | Activity, Fan fail, Link, Power, Speed |
| Electromagnetic compatibility | FCC A, CE A, VCCI, C-Tick, BSMI, CCC |
| Rack mounting | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Certification | IEC61000-4-5, RoHS |
| Performance | |
| Noise level | 52.4 dB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Mean time between failures (MTBF) | 294101 h |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 27.49 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 24 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 850.58 BTU/h |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 210 mm |
| Height | 44 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 365 mm |
| Package depth | 521 mm |
| Package height | 92 mm |