DGS-1005D/B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
DGS-1005D - Gigabit unmanaged Layer 2 Switch with (5) 10/100/1000BASE-T Ports
- Connectivity
- Five Gigabit Ethernet LAN ports for high-speed wired connections
- Cable Diagnostics Function notifies users of cable conditions through product LEDs Green Ethernet
- Features
- Reduces power to a port when no link is detected
- Adjust power to a port by detecting the length of the connected Ethernet cable
| Power over ethernet | No |
|---|---|
| Stackable | No |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Ports quantity | 5 |
| SKU | DGS-1005D/B |
| EAN | 0790069252679 |
| Manufacturer | D-Link |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Fast and Reliable Networking
Conserve Energy
Fast and Reliable Networking
Conserve Energy
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Unmanaged |
| Web-based management | No |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Cloud-managed | No |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| I/O ports | 5x 10/100/1000BASE-T |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3 |
| Full duplex | Yes |
| 10G support | No |
| Data transmission | |
| Packet buffer memory | 0.112 MB |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Security | |
| Access Control List (ACL) | No |
| Protocols | |
| Data link protocols | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Design | |
| Safety | CSA |
| Product colour | White |
| Stackable | No |
| LED indicators | Power |
| Housing material | Plastic |
| Rack mounting | No |
| Power | |
| Power supply included | Yes |
| Power consumption (typical) | 4.5 W |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Other features | |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Dimensions (WxDxH) | 142 x 107 x 30 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Electromagnetic emissions | CE Mark, FCC Class B |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 80 g |
| Packaging content | |
| Batteries included | No |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 116 mm |
| Package height | 82 mm |