We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 Copenhagen Slim - Galaxy S22+ - Tan
SKU
CSSPGT001435
- dbramante1928 is guided by WWF towards nature and Climate Positive
- Handcrafted from full-grain sustainable leather
- Side loading credit card pocket with space for 3 cards plus a note section
- Custom-fit, Impact protective, wallet case with magnetic side closure
- Compatible with wireless charging in case, In wallet RFID Protection
- FSC certified Packaging
| Maximum screen size | 6.6 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Tan |
| Case type | Folio case |
| SKU | CSSPGT001435 |
| EAN | 5711428014351 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | In Stock |
With our elegant Copenhagen Slim wallet case you will always have both your phone and wallet with you. It's handcrafted from sustainably sourced full-grain leather that will develop a beautiful patina with use. Protect your phone and our planet with this slim and feature-rich case!
•Handcrafted from durable eco-friendly full-grain leather
•Impact protection
•Compatible with wireless charging
•Features a side loading slot with space for 3 cards
•Can be used as a stand for your phone
•Custom fit slim design with magnetic side closure
•RFID blocking wallet to protect against electronic skimmers
•100% CO2-neutral production
•Handcrafted from durable eco-friendly full-grain leather
•Impact protection
•Compatible with wireless charging
•Features a side loading slot with space for 3 cards
•Can be used as a stand for your phone
•Custom fit slim design with magnetic side closure
•RFID blocking wallet to protect against electronic skimmers
•100% CO2-neutral production
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Desktop stand | Yes |
| Technical details | |
| Case type | Folio |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | India |
| Product colour | Tan |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S22+ |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Scratch resistant |
| Desktop stand | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | India |
| Product colour | Tan |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S22+ |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Scratch resistant |
| Desktop stand | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 85 mm |
| Height | 167 mm |
| Depth | 17 mm |
| Weight | 64 g |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 207 mm |
| Package weight | 132 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 207 mm |
| Package weight | 132 g |
| Quantity per pack | 30 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 30 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 280 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.26 kg |
| Master (outer) case tare weight | 960 g |
| Master (outer) case net weight | 960 g |
| Master (outer) case volume | 25536 cm³ |
| Products per pallet (EU) | 1440 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 48 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | India |
You may also be interested in
| Product |
Popular
dbramante1928 Copenhagen Slim - Galaxy...
Login for pricing
|
Belkin SheerForce mobile phone case 15...
Login for pricing
|
Bestseller
Mobilis 052057 mobile phone case 15.2...
Login for pricing
|
Recommended
Apple iPhone 15 Plus Silicone Case wit...
Login for pricing
|
Hot Product
Apple iPhone 15 Plus Case with MagSafe...
Login for pricing
|
New
Samsung EF-OA256TBEGWW mobile phone ca...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CSSPGT001435
|
MSA005BTCL
|
052057
|
MT103ZM/A
|
MT213ZM/A
|
EF-OA256TBEGWW
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
Belkin
|
Mobilis
|
Apple
|
Apple
|
Samsung
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Silicone
|
Polycarbonate (PC)
|
N/A
|
| Product colour |
Tan
|
Transparent
|
Black
|
Black
|
Transparent
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Zebra
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
| Case type |
Folio case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





