We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 Iceland Ultra D3O MS - iP 17e/16e/15/14/13 - Blk
SKU
IU61BL001907
- D3O® protected - the best and thinnest protection against knocks and drops
- Made with GRS-certified recycled materials and 100% recyclable (1 case = 2x0.5L plastic bottle)
- Ultra-slim lightweight hard case
- 4m/13ft impact protection
- Built-in MagSafe magnet for effortless wireless charging
| Maximum screen size | 6.1 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Recycled plastic |
| Product colour | Black |
| SKU | IU61BL001907 |
| EAN | 5711428019073 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | In Stock |
Experience unparalleled phone protection with the Iceland Ultra D3O MagSafe case, crafted from 100% recycled plastic and reinforced with D3O® material. As the world’s leading impact protection material, D3O® is trusted by professional athletes, soldiers, and motorcyclists for its superior impact resistance. Now, you can enjoy the same level of protection they do.
Designed to be ultra-slim yet capable of withstanding drops from up to 4 meters (13 feet), this case offers maximum protection without adding bulk. The integrated MagSafe magnet ensures effortless wireless charging, making your experience seamless and convenient. Choose Iceland Ultra D3O MagSafe for the thinnest, most advanced phone protection available.
Designed to be ultra-slim yet capable of withstanding drops from up to 4 meters (13 feet), this case offers maximum protection without adding bulk. The integrated MagSafe magnet ensures effortless wireless charging, making your experience seamless and convenient. Choose Iceland Ultra D3O MagSafe for the thinnest, most advanced phone protection available.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Recycled plastic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Recycled plastic |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 17e/16e/15/14/13 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Impact resistant |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Recycled plastic |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 17e/16e/15/14/13 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Impact resistant |
| Drop proof up to | 4 m |
| Easy to apply | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| MagSafe compatible | Yes |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
You may also be interested in
| Product |
New
dbramante1928 Iceland Ultra D3O MS - i...
Login for pricing
|
Belkin SheerForce mobile phone case 15...
Login for pricing
|
Recommended
OtterBox Defender XT Series for iPhone...
Login for pricing
|
Bestseller
Mobilis 052057 mobile phone case 15.2...
Login for pricing
|
Popular
Apple iPhone 15 Plus Silicone Case wit...
Login for pricing
|
Hot Product
Apple iPhone 15 Plus Case with MagSafe...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IU61BL001907
|
MSA005BTCL
|
77-93313
|
052057
|
MT103ZM/A
|
MT213ZM/A
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
Belkin
|
OtterBox
|
Mobilis
|
Apple
|
Apple
|
| Material |
Recycled plastic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Silicone
|
Polycarbonate (PC)
|
| Product colour |
Black
|
Transparent
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Zebra
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





