We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 Oslo - Galaxy A13 - Black
SKU
OS13BL001535
| Maximum screen size | 6.6 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Case type | Folio case |
| SKU | OS13BL001535 |
| EAN | 5711428015358 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | Out of Stock |
Oslo is an impact protective folio wallet case made from recycled plastic that looks and feels just like real leather. Unlike many other alternatives, this case is made with recycled plastic materials and is 100% recyclable. With its foldable back, you can enjoy hands-free horizontal video watching.
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 1 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Desktop stand | Yes |
| Technical details | |
| Case type | Folio |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 1 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | GALAXY A13 |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Scratch resistant |
| Desktop stand | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 1 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | GALAXY A13 |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Scratch resistant |
| Desktop stand | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 30 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 79 mm |
| Height | 167 mm |
| Depth | 14 mm |
| Weight | 68 g |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 207 mm |
| Package weight | 127 g |
| Packaging data | |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 207 mm |
| Package weight | 127 g |
| Quantity per pack | 30 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 395 mm |
| Master (outer) case length | 245 mm |
| Master (outer) case height | 230 mm |
| Master (outer) case net weight | 740 g |
| Master (outer) case volume | 22258.25 cm³ |
| Products per pallet (EU) | 1440 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 48 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
New
dbramante1928 Oslo - Galaxy A13 - Black
Login for pricing
|
Recommended
OtterBox Defender Series for Apple iPh...
Login for pricing
|
OtterBox Symmetry Clear Series for App...
Login for pricing
|
Hot Product
OtterBox Symmetry Series for Apple iPh...
Login for pricing
|
Bestseller
OtterBox Defender Series for Apple iPh...
Login for pricing
|
OtterBox Strada Folio Series for Apple...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
OS13BL001535
|
77-56603
|
77-62820
|
77-55769
|
77-54088
|
77-65076
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
OtterBox
|
OtterBox
|
OtterBox
|
OtterBox
|
OtterBox
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Silicone
|
Leather
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Folio case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Wallet case
|





