We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL 1000GB SAS 7200rpm 3.5" internal hard drive 1 TB 3.5"
SKU
YGG39
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | YGG39 |
| EAN | 5711783409007 |
| Manufacturer | DELL |
| Availability | Out of Stock |
Dell's latest generation Enterprise Hard Disk Drives continue to represent some of the fastest enterprise hard disk drives in the industry. Leveraging the technology expertise and heritage, Dell deliver reliable, high-capacity HDDs for your most demanding storage applications. With the capacity points this latest drive technology offers low power consumption, high reliability, and faster internal data rates. Leading edge technology enables industry leading performance specifications blended with the latest advances in interface technology. This provides a flexible and cost effective storage solution for your most demanding applications including rack and tower servers, storage arrays, RAID systems and digital video systems.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Internal | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Internal | Yes |
You may also be interested in
| Product |
DELL 1000GB SAS 7200rpm 3.5" inte...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 581311-001 internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 300GB hot-plug dual-port SAS inter...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
YGG39
|
00WG700
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
581311-001
|
653955-001
|
| Manufacturer |
DELL
|
Lenovo
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|




