DELL-MDS19
Login for pricing
In Stock: 19 available
Pro Dual Monitor Stand - MDS19
More Information
Maximum screen size 27 "
Maximum weight capacity 6 kg
Product colour Aluminium,Black
Mounting type Desk
SKU DELL-MDS19
EAN 5397184091777
Manufacturer DELL
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Maximize desk space with improved viewing distance
Neat and clutter-free workstation
Flexible adjustments for an ideal view
Adjust both monitors independently to your ideal height and viewing angle. Each panel may be raised up to 5 inches (130mm) and can pivot 90° in any direction, offering portrait view for easy webpage navigation or scrolling on vertically oriented applications.
Install easily—no tools needed
Compatibility
Optimized for Dell UltraSharp and P-series monitors with Dell Quick Release, Dell E-series monitors and 19” to 27” VESA compatible monitor panels.
Footnotes
Mounting
Minimum screen size48.3 cm (19")
Number of displays supported2
Mounting typeDesk
Maximum VESA mount100 x 100 mm
Maximum weight capacity6 kg
Maximum screen size68.6 cm (27")
Ergonomics
Height adjustmentYes
Adjustable shelvesYes
Pivot angle-90 - 90°
Swivel angle range-10 - 15°
Tilt angle range-5 - 24°
Design
Product colourAluminium, Black
Adjustable shelvesYes
Technical details
AdjustableYes
Weight & dimensions
Width577 mm
Depth249 mm
Weight8.38 kg
Package typeBox
Packaging data
Package typeBox
Other features
Lift130 cm
Depth (max)24.9 cm
AdjustableYes
Logistics data
Harmonized System (HS) code85299097
You may also be interested in
Compare Products
Product DELL Pro Dual Monitor Stand - MDS19
Bestseller
DELL Pro Dual Monitor Stand - MDS19 Login for pricing
Ergotron MX Wall Mount LCD Arm 106.7 cm (42") Aluminium Ergotron MX Wall Mount LCD Arm 106.7 c... Login for pricing
Ergotron 200 Series Wall Mount Pivot 61 cm (24") Black Ergotron 200 Series Wall Mount Pivot 6... Login for pricing
Ergotron LX Sit-Stand Wall Mount LCD Arm 106.7 cm (42") Stainless steel Ergotron LX Sit-Stand Wall Mount LCD A... Login for pricing
Out of stock
DELL 452-10777 monitor mount / stand Black, Silver Desk
New
DELL 452-10777 monitor mount / stand B... Login for pricing
Ergotron LX Series LX Wall Mount LCD Arm 86.4 cm (34") Aluminium