DELL WD19S-180W Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C Black
SKU
DELL-WD19S180W
Login for pricing
In Stock: 148 available
USB 3.1 Gen2 Type-C, 3 x USB A 3.1, 2 x DisplayPort, HDMI, RJ-45, 180W
  • Power Delivery (Power Provided)
  • Up to 4K - 60 Hz (Dual Displays)
  • Up to QHD - 60 Hz (Three Displays)
  • Red Hat Enterprise Linux
More Information
Product colour Black
SKU DELL-WD19S180W
EAN 5397184513989
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Power your connections
Power your connections
Unmatched charging: Increase your power delivery by up to 30% more than standard USB-C on our fastest charging family of docks, delivering 130W of power with the 180W adapter.
Built for the future
Built for the future
Optimize your workspace
Optimize your workspace
Boost your PC’s power on the world’s most powerful and first modular dock with a future-ready design. WD19S 180W is a simplified version of WD19 180W without 3.5mm ports.
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity3
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity2
Host interfaceUSB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C
USB 2.0 ports quantity0
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
HDMI version2.0
DisplayPorts quantity2
Microphone inNo
Headphone outputs0
DC-in jackYes
Connectivity technologyWired
DisplayPort version1.4
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Maximum digital resolution5120 x 2880 pixels
On/off switchYes
Product colourBlack
Card reader integratedNo
LED indicatorsYes
VESA mountingYes
Technical details
Harmonized System (HS) code84733020
Total carbon footprint (kg of CO2e)35.74
Storage
Card reader integratedNo
Power
Power source typeDC
AC input voltage120 - 230 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power cable length1 m
Power supply180 W
Software
Linux operating systems supportedYes
Indication
LED indicatorsYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 35 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Storage relative humidity (H-H)5 - 90%
Weight & dimensions
Weight585 g
Width205 mm
Depth90 mm
Height29 mm
Package width300 mm
Package depth290 mm
Package height62 mm
Design
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Package width300 mm
Package depth290 mm
Package height62 mm
Carbon footprint
PAIA versionPAIA/GaBi not used
Carbon emissions, energy usage (kg of CO2e)5.95
Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e)25.6
Carbon emissions, logistics (kg of CO2e)6.61
Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e)-2.42
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product DELL WD19S-180W Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C Black
Bestseller
DELL WD19S-180W Wired USB 3.2 Gen 2 (3... Login for pricing
StarTech.com Universal Laptop Docking Station, Hybrid USB-C & USB-A Dock, Dual 4K DP & HDMI, 60W PD, Mac / Windows / Chrome OS, 4x USB 5Gbps Hub, GbE StarTech.com Universal Laptop Docking... Login for pricing