Epson V11HA48040 data projector Projector module 2500 ANSI lumens 3LCD UHD 4K (3840x2160) White
SKU
V11HA48040
Login for pricing
In Stock: 4 available
3LCD Technology, RGB liquid crystal shutter, 4K PRO-UHD, 16:9, 2500 Lumen, Laser, 50" - 300", 302 W, 12.7 kg
More Information
Service life of light source 20000 h
Light source type Laser
Projector brightness 2500 ANSI lumens
Projection technology 3LCD
SKU V11HA48040
EAN 8715946700748
Manufacturer Epson
Availability In Stock
4K laser projector
Prepare to be amazed
Laser projection at home
The laser engine’s long lifespan of up to 20,000 hours² provides virtually worry-free
operation. And there’s no waiting for the projector to warm-up or cool down — the
projector reaches maximum brightness and turns off almost immediately.
Experience stunning 4K
The evolution of HDR tonal representation
Bring images to life
Fast-moving 4K video that's clear and smooth
Designed for extraordinary installation flexibility
Practical functionality, convenient connectivity eARC/ARC support
Thanks to ARC, audio can be carried via the projector using an HDMI cable. In addition,
4K/120fps input support
Optimised support for fast-moving game video output
Projector
Number of colours1.07 billion colours
Projector native resolutionUHD 4K (3840x2160)
Native aspect ratio16:9
Screen size compatibility1270 - 7620 mm (50 - 300")
Projection distance3 - 6.4 m
Contrast ratio (typical)2500000:1
Zoom ratio2.1:1
Vertical scan range384 - 480 Hz
Matrix size1.88 cm (0.74")
Keystone correction, vertical-30 - 30°
Keystone correction, horizontal-30 - 30°
Projection technology3LCD
Heat dissipation1026.8 BTU/h
Zoom typeAuto
Lamps
Light source typeLaser
Light source
Lens system
Zoom ratio2.1:1
Focal length range22.5 - 46.7 mm
Aperture range (F-F)2 - 3
Horizontal lens shift range-47.1 - 47.1%
Vertical lens shift range-96.3 - 96.3%
Throw ratio1.35 - 2.84:1
Zoom typeAuto
Lens position memory10
Scanning frequency
2D/3D frequency image384/480 Hz
Video
Video processing10 bit
Video colour modesCinema, Dynamic, Natural, Bright cinema, Vivid
Analog signal format systemNot supported
Full HDYes
3DNo
Ports & interfaces
USB 2.0 Type-B ports quantity1
HDMI ports quantity3
USB 2.0 ports quantity3
Serial interface typeRS-232C
DVI portNo
Audio Return Channel (ARC)Yes
Network
Ethernet LANYes
Wi-FiNo
Storage
Card reader integratedNo
Sound emission
Noise level30 dB
Noise level (economic mode)22 dB
Technical details
Product colourWhite
Heat dissipation1026.8 BTU/h
Products per pallet14 pc(s)
Quantity per pack1 pc(s)
Products per pallet (UK)14 pc(s)
Performance
Market positioningHome cinema
Noise level30 dB
Features
Country of originChina
Design
Market positioningHome cinema
Product typeProjector module
Cable lock slot typeKensington
Product colourWhite
Cable lock slotYes
PlacementCeiling, Desktop
Display
Built-in displayNo
Power
AC input voltage100-240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power sourceAC
Power consumption (typical)302 W
Power consumption (standby)0.4 W
Power consumption (economy mode)198 W
Packaging data
Package width520 mm
Package depth695 mm
Package height193 mm
Package weight16.9 kg
Security
Cable lock slot typeKensington
Cable lock slotYes
Software
Supplier features
Harmonized System (HS) code85286200
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)5 - 35 °C
Weight & dimensions
Package width520 mm
Package depth695 mm
Package height193 mm
Weight12.7 kg
Width520 mm
Depth447 mm
Height193 mm
Package weight16.9 kg
Packaging content
Remote control includedYes
Cables includedAC
Batteries includedYes
Logistics data
Products per pallet14 pc(s)
Quantity per pack1 pc(s)
Other features