We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
GoPro Protective Housing HERO13, HERO12, HERO11, HERO10 & HERO9
SKU
ADDIV-001-VT
| Product type | Camera case |
|---|---|
| Mountable on | Universal |
| SKU | ADDIV-001-VT |
| EAN | 0810116382330 |
| Manufacturer | GoPro |
| Availability | In Stock |
GoPro Protective Housing
HERO13, HERO12, HERO11, HERO10 and HERO9 Black is rugged and waterproof right out of the box, but this tough housing handles anything you can throw at it. It protects from dirt and flying debris during intense action—plus, it’s waterproof down to 196ft (60m) and perfect for deep-water divi
Works with: HERO 13, HERO12, HERO11, HERO10 & HERO9 Black
HERO13, HERO12, HERO11, HERO10 and HERO9 Black is rugged and waterproof right out of the box, but this tough housing handles anything you can throw at it. It protects from dirt and flying debris during intense action—plus, it’s waterproof down to 196ft (60m) and perfect for deep-water divi
Works with: HERO 13, HERO12, HERO11, HERO10 & HERO9 Black
| Features | |
|---|---|
| Mountable on | Universal |
| Product type | Camera Case |
| Product colour | Black |
| Waterproof up to | 60 m |
| Waterproof | Yes |
| Brand compatibility | GoPro |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Waterproof |
| Compatibility | HERO12, HERO11, HERO10, HERO9 |
| Recommended activity | Diving, Water sports |
| Mounting type | Clamp |
| Country of origin | Vietnam |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight | 100 g |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 80 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 100 g |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package weight | 190 g |
| Logistics data | |
| Customs product code (TARIC) | 3926909790 |
| Commodity code | 3926909790c |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
GoPro Protective Housing HERO13, HERO1...
Login for pricing
|
Popular
Panasonic DMW-BLK22E action sports cam...
Login for pricing
|
Hot Product
PGYTECH P-GM-224 action sports camera...
Login for pricing
|
PGYTECH P-55A-010 action sports camera...
Login for pricing
|
Bestseller
PGYTECH P-CB-275 action sports camera...
Login for pricing
|
PGYTECH P-CB-279 action sports camera...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ADDIV-001-VT
|
DMW-BLK22E
|
P-GM-224
|
P-55A-010
|
P-CB-275
|
P-CB-279
|
| Manufacturer |
GoPro
|
Panasonic
|
PGYTECH
|
PGYTECH
|
PGYTECH
|
PGYTECH
|
| Mountable on |
Universal
|
N/A
|
Universal
|
N/A
|
Neck
|
Bodyboard
|
| Product type |
Camera case
|
Camera battery
|
Camera mount
|
Camera cage
|
Camera neck strap
|
Camera neck strap
|





