We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hanwha XRN-1620SB1 Black
SKU
XRN-1620SB1-6TB-S
| SKU | XRN-1620SB1-6TB-S |
|---|---|
| EAN | 8801089206084 |
| Manufacturer | HANWHA |
| Availability | In Stock |
Up to 16 Channels, up to 32MP camera resolution supported
Maximum 140Mbps network camera recording
HDM HDMI / VGA monitor output
User friendly UI / UX
AI search support when working with Wisenet AI camera
Dynamic Event support
New event function of cameras is available without software update
H.265, H.264, MJPEG codec supported
Plug & play by 16 PoE ports
Bookmark management (Up to 100 set)
SATA 4ea (Up to 24TB)
Maximum 140Mbps network camera recording
HDM HDMI / VGA monitor output
User friendly UI / UX
AI search support when working with Wisenet AI camera
Dynamic Event support
New event function of cameras is available without software update
H.265, H.264, MJPEG codec supported
Plug & play by 16 PoE ports
Bookmark management (Up to 100 set)
SATA 4ea (Up to 24TB)
| Performance | |
|---|---|
| Video input channels | 16 channels |
| Alarm input channels | 4 |
| Alarm output channels | 2 |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP (UDP), RTP (TCP), RTSP, NTP, HTTP, DHCP (Server, Client), SMTP, ICMP, IGMP, ARP, DNS, DDNS, uPnP, HTTPS, SNMP, ONVIF (Profile-S), SUNAPI(Server, Client) |
| PTZ modes | Preset point |
| PTZ control | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| Supported resolutions | 3840x2160, 1920x1080 |
| Output bandwidth | 32 Mbit/s |
| Input bandwidth | 140 Mbit/s |
| Storage | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Total installed storage capacity | 6 TB |
| HDD interface | SATA III |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| VGA (D-Sub) output ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP (UDP), RTP (TCP), RTSP, NTP, HTTP, DHCP (Server, Client), SMTP, ICMP, IGMP, ARP, DNS, DDNS, uPnP, HTTPS, SNMP, ONVIF (Profile-S), SUNAPI(Server, Client) |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Features | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (max) | 310 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 428.4 mm |
| Height | 89.8 mm |
| Weight | 5.76 kg |
You may also be interested in
| Product |
Hanwha XRN-1620SB1 Black
Login for pricing
|
Popular
Axis 02135-002 network video recorder...
Login for pricing
|
Hot Product
Axis S3008 Mk II Black
Login for pricing
|
Bestseller
Axis S3008 Mk II Black
Login for pricing
|
Recommended
TP-Link VIGI 64 Channel Network Video...
Login for pricing
|
New
Axis S3008 Mk II Black
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
XRN-1620SB1-6TB-S
|
02135-002
|
02766-002
|
02765-002
|
VIGI NVR4064H
|
02765-003
|
| Manufacturer |
HANWHA
|
Axis
|
Axis
|
Axis
|
TP-LINK
|
Axis
|



