We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 1.0TB MSA2 SATA hard disk drive internal hard drive 1 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
480942-001-REF
| SKU | 480942-001-REF |
|---|---|
| EAN | 5715063879603 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
1.0TB MSA2 SATA hard disk drive - 7,200 RPM, 3.5-inch large form factor (LFF)
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HP 1.0TB MSA2 SATA hard disk drive int...
Login for pricing
|
Popular
DELL 400-AJPH internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL 400-AJPP internal hard drive 600...
Login for pricing
|
DELL 400-AJRR internal hard drive 300...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda 2.5" internal h...
Login for pricing
|
DELL 400-AJRF internal hard drive 600...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
480942-001-REF
|
400-AJPH
|
400-AJPP
|
400-AJRR
|
ST500LM030
|
400-AJRF
|
| Manufacturer |
HP
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
Seagate
|
DELL
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
Serial ATA
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
15000RPM and more
|
5400RPM to 5900RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|




