We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 1TB 2280 PCIe-4x4 NVMe Value M.2 Z2 SSD Module
SKU
4M9Z3AA
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1TB 2280 PCIe-4x4 NVMe Value M.2 Z2 SSD Module
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| SSD capacity | 1000 GB |
| NVMe | Yes |
| Interface | PCI Express |
| SKU | 4M9Z3AA |
| EAN | 0196068961398 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1 TB |
| Features | |
| Interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| Performance | |
| Interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 1 TB |
| Design | |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 9 g |
| Package width | 216 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 160 g |
| Packaging data | |
| Package width | 216 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 160 g |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express |
| Country of origin | United States |
| SSD form factor | M.2 |
| Box contents | HP 1TB PCIe-4x4 Value M.2 SSD, Warranty Card, Product Notices, Install Guide |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Logistics data | |
| Country of origin | United States |
| UNSPSC-code | 43201830 |
| Other features | |
| Country of origin | United States |
You may also be interested in
| Product |
New
HP 1TB 2280 PCIe-4x4 NVMe Value M.2 Z2...
Login for pricing
|
Bestseller
Kingston Technology 1024G SSD KC600 SA...
Login for pricing
|
Recommended
Kingston Technology 2048G SSD KC600 SA...
Login for pricing
|
HPE P37005-B21 internal solid state dr...
Login for pricing
|
Popular
Team Group MP33 2 TB M.2 PCI Express 3...
Login for pricing
|
Hot Product
Kingston Technology 1024G SSD KC600 SA...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4M9Z3AA
|
SKC600/1024G
|
SKC600/2048G
|
P37005-B21
|
TM8FP6002T0C101
|
SKC600MS/1024G
|
| Manufacturer |
HP
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
HPE
|
Team Group
|
Kingston Technology
|
| Memory type |
N/A
|
3D TLC
|
3D TLC NAND
|
N/A
|
3D NAND
|
3D TLC
|
| Component for |
N/A
|
PC/notebook
|
PC/notebook
|
Server/workstation
|
PC/notebook
|
PC/notebook
|
| SSD form factor |
M.2
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|
mSATA
|
| Interface |
PCI Express
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
SAS
|
PCI Express 3.0
|
Serial ATA III
|
| SSD capacity |
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
800GB to 1000GB
|





