We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 450GB hot-plug dual-port SAS HDD internal hard drive 10000 RPM 2.5"
SKU
653956-001-REF
Login for pricing
In Stock:
17 available
450GB hot-plug dual-port SAS hard drive - 10,000 RPM, 6Gb/sec transfer rate, 2.5-inch small form factor (SFF), Enterprise, SmartDrive Carrier (SC) - Not for use in MSA products, Refurbished
| SKU | 653956-001-REF |
|---|---|
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 450 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 450 GB |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 75.7 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 15.6 mm |
| Depth | 118.7 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HP 450GB hot-plug dual-port SAS HDD in...
Login for pricing
|
IBM 43X0808 internal hard drive 300 GB...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 450GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch...
Login for pricing
|
Popular
HPE 652597-B21-RFB internal hard drive...
Login for pricing
|
HPE MSA 600GB 6G SAS 10K SFF(2.5-inch)...
Login for pricing
|
Bestseller
CoreParts MUXMS-00041 internal hard dr...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
653956-001-REF
|
43X0808
|
652572-B21-RFB
|
652597-B21-RFB
|
C8S58A-RFB
|
MUXMS-00041
|
| Manufacturer |
HP
|
IBM
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
CoreParts
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
under 80 G
|
≈ 300 GB
|
under 80 G
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
HDD
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Disk array
|
Notebook
|





