We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 8TB 7200RPM SATA 3.5in Enterprise
SKU
2Z273AA
| Component for | PC |
|---|---|
| SKU | 2Z273AA |
| EAN | 0194850608070 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Features | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA |
| Component for | PC |
| Hot-swap | No |
| Compatible products | Z2 G8 SFF/Tower, Z2 G5 SFF/Tower, Z2 G4 SFF/Tower, Z4 G4, Z6 G4, Z8 G4 |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | PC |
| Hot-swap | No |
| Compatible products | Z2 G8 SFF/Tower, Z2 G5 SFF/Tower, Z2 G4 SFF/Tower, Z4 G4, Z6 G4, Z8 G4 |
| Design | |
| Component for | PC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 146 mm |
| Weight | 770 g |
| Height | 26 mm |
| Depth | 101 mm |
| Package width | 78 mm |
| Package depth | 204 mm |
| Package height | 154 mm |
| Package weight | 980 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 78 mm |
| Package depth | 204 mm |
| Package height | 154 mm |
| Package weight | 980 g |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Hot-swap | No |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 8 TB |
| Country of origin | China, Thailand |
| Box contents | 8TB 7200RPM SATA 3.5in Enterprise, Install Guide, Warranty Card, Product Notices |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 8 TB |
| Compatible products | Z2 G8 SFF/Tower, Z2 G5 SFF/Tower, Z2 G4 SFF/Tower, Z4 G4, Z6 G4, Z8 G4 |
| Country of origin | China, Thailand |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Thailand |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| UNSPSC-code | 43201803 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP 8TB 7200RPM SATA 3.5in Enterprise
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 2TB hot-plug SAS internal hard dri...
Login for pricing
|
HPE 737571-001 internal hard drive 300...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 8TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
Popular
HPE 8TB SATA 6G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 8TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2Z273AA
|
765873-001
|
737571-001
|
819201-B21
|
819203-B21
|
834031-B21
|
| Manufacturer |
HP
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Component for |
PC
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
SAS
|
N/A
|
Serial ATA
|
N/A
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|




