HP CF259A/59A Toner cartridge, 3K pages ISO/IEC 19752 for HP LaserJet Pro M 304
SKU
CF259A
Login for pricing
In Stock: 323 available
59A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 59A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Black (~3,000 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 59A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
Brand compatibility HP
Capacity 3000.00
Colour black
SKU CF259A
EAN 0192018046771
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield3000 pages
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF259A
Printing coloursBlack
Country of originChina, Japan, United States
HP segmentBusiness, Enterprise
Pallet size (EU)1100 x 740 x 1139 mm
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet5 pc(s)
Master (outer) cases per pallet105 pc(s)
Products per pallet (EU)105 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width362 mm
Depth102 mm
Height198 mm
Package depth102 mm
Package weight1.07 kg
Weight720 g
Package width362 mm
Package height198 mm
Products per pallet105 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1098 x 942 x 1134 mm
Packaging data
Package depth102 mm
Package weight1.07 kg
Package width362 mm
Package height198 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF259A
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet5 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons20 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)21 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)192018046771
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)192018046771
Other features
Logistics data
Pallet gross length74 cm
Pallet gross height110 cm
Pallet gross weight165 kg
Master (outer) cases per pallet layer21 pc(s)
Pallet gross width113.9 cm
Pallet weight (EU)133 kg
Products per pallet105 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product HP CF259A/59A Toner cartridge, 3K pages ISO/IEC 19752 for HP LaserJet Pro M 304
Bestseller
HP CF259A/59A Toner cartridge, 3K page... Login for pricing
OKI 43872306 Toner magenta, 2K pages/5% for OKI C 5650