HP CF401A/201A Toner cartridge cyan, 1.33K pages ISO/IEC 19752 for HP Pro M 252
SKU
CF401A
Login for pricing
In Stock: 8 available
201A Cyan Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 201A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 201 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M252, M274
  • 1 Cyan (~1,330 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 201A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Cyan
Brand compatibility HP
Capacity 1330.00
Colour cyan
SKU CF401A
EAN 0888793237953
Manufacturer HP
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Features
TypeOriginal
Colour toner page yield1330 pages
CompatibilityHP 201 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M252, M274
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF401A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursCyan
Country of originChina, Japan
HP segmentSmall medium business
Pallet size (EU)1100 x 790 x 1148 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)244.9 kg (540 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1099.8 x 985.5 x 1254.8 mm (43.3 x 38.8 x 49.4")
Layers per pallet10 pc(s)
Master (outer) cases per pallet300 pc(s)
Products per pallet (EU)216 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 95%
Operating temperature (T-T)15 - 30 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Width363 mm
Depth96 mm
Height111 mm
Package depth96 mm
Package weight750 g
Weight530 g
Package width363 mm
Package typeBox
Package height111 mm
Products per pallet300 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1100 x 986 x 1254 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth96 mm
Package weight750 g
Package width363 mm
Package typeBox
Package height111 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF401A
Country of originChina, Japan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet10 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons40 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)24 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)888793237953
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)888793237953
Other features
Logistics data
Pallet gross length98.6 cm
Pallet gross height125.4 cm
Pallet gross weight245.5 kg
Master (outer) cases per pallet layer30 pc(s)
Pallet gross width110 cm
Pallet weight (EU)183 kg
Master (outer) cases per pallet (EU)24 pc(s)
Products per pallet300 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product HP CF401A/201A Toner cartridge cyan, 1.33K pages ISO/IEC 19752 for HP Pro M 252
Hot Product
HP CF401A/201A Toner cartridge cyan, 1... Login for pricing
OKI 43872306 Toner magenta, 2K pages/5% for OKI C 5650