HP CF410A/410A Toner cartridge black, 2.3K pages ISO/IEC 19798 for HP Pro M 452
SKU
CF410A
Login for pricing
In Stock: 45 available
410A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 410A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 410 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M377, M452, M477
  • 1 Black (~2,300 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 410A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 2300.00
Colour black
SKU CF410A
EAN 0888793807507
Manufacturer HP
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Features
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield2300 pages
CompatibilityHP 410 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M377, M452, M477
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF410A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originJapan
HP segmentBusiness, Enterprise
Pallet size (EU)1100 x 730 x 1133 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)238.6 kg (526.1 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1102.4 x 942.3 x 1252.2 mm (43.4 x 37.1 x 49.3")
Layers per pallet9 pc(s)
Master (outer) cases per pallet243 pc(s)
Products per pallet (EU)168 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 80%
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width363 mm
Depth102 mm
Height123 mm
Package depth102 mm
Package weight900 g
Weight600 g
Package width363 mm
Package typeBox
Package height123 mm
Products per pallet243 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1102 x 942 x 1251 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth102 mm
Package weight900 g
Package width363 mm
Package typeBox
Package height123 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF410A
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet9 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons36 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)21 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)888793807507
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)888793807507
Other features
Logistics data
Pallet gross weight239.2 kg
Master (outer) cases per pallet layer27 pc(s)
Pallet weight (EU)171.7 kg
Products per pallet243 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product HP CF410A/410A Toner cartridge black, 2.3K pages ISO/IEC 19798 for HP Pro M 452
Bestseller
HP CF410A/410A Toner cartridge black,... Login for pricing
OKI 43872306 Toner magenta, 2K pages/5% for OKI C 5650