HP CF543A/203A Toner cartridge magenta, 1.3K pages ISO/IEC 19798 for HP Pro M 254
SKU
CF543A
Login for pricing
In Stock: 62 available
203A Magenta Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 203A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 203 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M254, M280, M281
  • 1 Magenta (~1,300 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 203A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Magenta
Brand compatibility HP
Capacity 1300.00
Colour magenta
SKU CF543A
EAN 0190781107118
TypeOriginal
Colour toner page yield1300 pages
Brand compatibilityHP
OEM codeCF543A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursMagenta
Country of originJapan
HP segmentSmall medium business
Pallet size (EU)1100 x 790 x 1148 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)244.9 kg (540 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1099.8 x 985.5 x 1254.8 mm (43.3 x 38.8 x 49.4")
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)15 - 30 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Width363 mm
Depth96 mm
Height111 mm
Package depth96 mm
Package weight750 g
Weight530 g
Package width363 mm
Package height111 mm
Products per pallet300 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1100 x 986 x 1254 mm
Packaging data
Package depth96 mm
Package weight750 g
Package width363 mm
Package height111 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF543A
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)190781107118
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)190781107118
Other features
Recycling guideYes
Pallet weight (EU)183 kg
Products per pallet300 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product HP CF543A/203A Toner cartridge magenta, 1.3K pages ISO/IEC 19798 for HP Pro M 254
Bestseller
HP CF543A/203A Toner cartridge magenta... Login for pricing
OKI 43872306 Toner magenta, 2K pages/5% for OKI C 5650