HP W1106A/106A Toner cartridge, 1K pages ISO/IEC 19752 for HP Laser 107
SKU
W1106A
Login for pricing
In Stock: 118 available
106A Black Original Laser Toner Cartridge
  • Original HP 106A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 106 toner cartridges work with: HP Laser 107, 135, 137, 139
  • 1 Black (~1,000 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 106A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 1000.00
Colour black
SKU W1106A
EAN 0193424172702
Manufacturer HP
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Clear, sharp black text and rich halftones
Represent your business ideas with top-quality prints, and make your work stand out from the rest.
Features
Supply typeSingle pack
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield1000 pages
CompatibilityHP 106 toner cartridges work with: HP Laser 107, 135, 137, 139
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeW1106A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originChina
HP segmentBusiness
Pallet size (EU)1200 x 1000 x 2451 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)683 kg (1505.8 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1199.9 x 1000 x 2451.1 mm (47.2 x 39.4 x 96.5")
Layers per pallet25 pc(s)
Master (outer) cases per pallet525 pc(s)
Products per pallet (EU)525 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)10 - 30 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width277 mm
Depth104 mm
Height65 mm
Package depth137 mm
Package weight1.3 kg
Weight690 g
Package width363 mm
Package height98 mm
Products per pallet525 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1200 x 1000 x 2451 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth137 mm
Package weight1.3 kg
Package width363 mm
Package height98 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeW1106A
Country of originChina
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet25 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons19 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)25 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)193424172702
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)193424172702
Other features
Logistics data
Pallet gross length100 cm
Pallet gross height2.45 m
Pallet gross weight683 kg
Master (outer) cases per pallet layer21 pc(s)
Pallet gross width120 cm
Pallet weight (EU)683 kg
Products per pallet525 pc(s)