HP W1120A/120A Drum kit, 16K pages ISO/IEC 19798 for HP Color Laser 150
SKU
W1120A
Login for pricing
In Stock: 14 available
120A Original Laser Imaging Drum
  • Original HP 120A toner supplies deliver legendary HP print quality.
  • HP 120 toner cartridges work with: HP Laser 150, 178, 179
  • (~16,000) pages; (~4,000) pages
  • Depend on Original HP 120A toner supplies designed specifically for your HP printer.
  • Imaging drum; Recycling guide
More Information
Printing colours Black,Cyan,Magenta,Yellow
Brand compatibility HP
Capacity 16000.00
Colour no color
SKU W1120A
EAN 0193424172665
Manufacturer HP
Availability In Stock
Product Videos View Video
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Features
Built-in drum unitYes
TypeOriginal
Black toner page yield16000 pages
Colour toner page yield4000 pages
CompatibilityHP 120 toner cartridges work with: HP Laser 150, 178, 179
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeW1120A
Print technologyLaser printing
Country of originChina
HP segmentBusiness
Pallet size (EU)1176 x 728 x 2466 mm
UNSPSC-code44103109
Pallet weight (imperial)179.2 kg (395 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1173.5 x 726.4 x 2466.3 mm (46.2 x 28.6 x 97.1")
Layers per pallet14 pc(s)
Master (outer) cases per pallet112 pc(s)
Products per pallet (EU)112 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)10 - 30 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width279 mm
Depth104 mm
Height65 mm
Package depth291 mm
Package weight1.56 kg
Weight850 g
Package width358 mm
Package height176 mm
Products per pallet112 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1176 x 728 x 2466 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth291 mm
Package weight1.56 kg
Package width358 mm
Package height176 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeW1120A
Country of originChina
UNSPSC-code44103109
Layers per pallet14 pc(s)
Box contentsImaging drum; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons14 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)8 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)193424172665
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)193424172665
Other features
Logistics data
Pallet gross length72.8 cm
Pallet gross height2.47 m
Pallet gross weight179 kg
Master (outer) cases per pallet layer8 pc(s)
Pallet gross width117.6 cm
Pallet weight (EU)179 kg
Products per pallet112 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product HP W1120A/120A Drum kit, 16K pages ISO/IEC 19798 for HP Color Laser 150
Bestseller
HP W1120A/120A Drum kit, 16K pages ISO... Login for pricing
OKI 43872306 Toner magenta, 2K pages/5% for OKI C 5650