We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 12TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF LP 1-year Warranty Helium 512e Multi Vendor HDD
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 881781-B21 |
| EAN | 0190017219011 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HPE Hard Drives Deliver High Performance and Reliability Across HPE Server and Storage Platforms
HPE Hard Disk Drives (HDDs) are enterprise-class drives for demanding 24x7 data center environments.
HPE HDDs are validated and tested with on-going quality monitoring throughout their lifecycle.
Enhance Total Server Storage Capacity for Business Critical Workloads with HPE HDDs
HPE offers the highest-capacity 26 TB hard drives that are ideal for digital content, bulk storage, cloud, and web environments.
HPE Business Critical Hard Drives offer high capacity for economic bulk storage.
HPE HDDs are Engineered to Deliver High Capacity, Performance, Reliability, and Data Security
HPE HDDs are engineered to maximize total server storage capacity within data center environments.
HPE HDDs help prevent unauthorized access to your data with Digitally Signed Firmware.
HPE HDDs help simplify the cost and complexity of re-purposing or disposing of drives while protecting data with Instant Secure Erase (ISE) technology.
Simplify HDD planning and standardize HDDs across HPE server and storage solutions.
Common HPE HDD carriers offer consistency and compatibility across HPE server and storage platforms.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 12 TB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 12 TB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 26.1 mm |
| Height | 156.6 mm |
| Depth | 105.5 mm |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE 12TB SAS 12G Business Critical 7.2...
Login for pricing
|
Popular
DELL W6Y7N internal hard drive 8 TB 72...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 10TB 3.5" SATA III internal h...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 2TB hot-plug SAS internal hard dri...
Login for pricing
|
HPE 737571-001 internal hard drive 300...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 8TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
881781-B21
|
400-AMRW
|
857648-B21
|
765873-001
|
737571-001
|
819201-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
SAS
|
SAS
|
Serial ATA III
|
N/A
|
SAS
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





