We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 12TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Helium 512e Multi Vendor HDD
| SKU | 881785-K21 |
|---|---|
| EAN | 0190017447032 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
HPE Hard Drives Deliver High Performance and Reliability Across HPE Server and Storage Platforms
HPE Hard Disk Drives (HDDs) are enterprise-class drives for demanding 24x7 data center environments.
HPE HDDs are validated and tested with on-going quality monitoring throughout their lifecycle.
Enhance Total Server Storage Capacity for Business Critical Workloads with HPE HDDs
HPE offers the highest-capacity 26 TB hard drives that are ideal for digital content, bulk storage, cloud, and web environments.
HPE Business Critical Hard Drives offer high capacity for economic bulk storage.
HPE HDDs are Engineered to Deliver High Capacity, Performance, Reliability, and Data Security
HPE HDDs are engineered to maximize total server storage capacity within data center environments.
HPE HDDs help prevent unauthorized access to your data with Digitally Signed Firmware.
HPE HDDs help simplify the cost and complexity of re-purposing or disposing of drives while protecting data with Instant Secure Erase (ISE) technology.
Simplify HDD planning and standardize HDDs across HPE server and storage solutions.
Common HPE HDD carriers offer consistency and compatibility across HPE server and storage platforms.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 12 TB |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 12 TB |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Interface | Serial ATA |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 219.2 mm |
| Weight | 500 g |
| Height | 146.1 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Warranty period | 1 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE 12TB SATA 6G Business Critical 7.2...
Login for pricing
|
DELL W6Y7N internal hard drive 8 TB 72...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 10TB 3.5" SATA III internal h...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 8TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo 2.5", 2.4 TB, SAS, 10K, Ho...
Login for pricing
|
Popular
HPE 12TB SATA 6G Business Critical 7.2...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
881785-K21
|
400-AMRW
|
857648-B21
|
834031-B21
|
7XB7A00069
|
881785-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
HPE
|
HPE
|
Lenovo
|
HPE
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA
|
SAS
|
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|




