We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 146GB, 3G, SAS, 10K, SFF internal hard drive 10000 RPM 2.5"
SKU
418367-B21
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 418367-B21 |
| EAN | 5711045866272 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Serial Attached SCSI is the logical evolution of SCSI, including its long-established software advantage and the Serial ATA electrical and physical connection interface. SAS meets all these demands while providing the highest performance.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 3 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 3 Gbit/s |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 146 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 3 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 146 GB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Hot-Plug support | Yes |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Size (imperial) | 17.8 cm (7") |
| Hot-swap | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 725 g |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Size (imperial) | 17.8 cm (7") |
| Hot-Plug support | Yes |
| Data transfer rate | 3 Gbit/s |
You may also be interested in
| Product |
HPE 146GB, 3G, SAS, 10K, SFF internal...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL 400-AJPP internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Popular
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
DELL 400-AJRF internal hard drive 600...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
418367-B21
|
00WG700
|
400-AJPP
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
400-AJRF
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
DELL
|
Seagate
|
Seagate
|
DELL
|
| HDD capacity |
≈ 100 GB
|
N/A
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|




