We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 146GB SAS 15000rpm 2.5" internal hard drive 2.5"
SKU
653950-001
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 653950-001 |
| EAN | 5711045606083 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
- As part of its commitment to hardware, software, and solution innovation, HP is proud to introduce this breakthrough platform configuration stability to HP Workstation customers. HP Stable & Consistent Offerings are built on the foundation of a carefully chosen set of hardware and software designed and tested to work with all HP Workstation platforms through their end of life.
- 7200 rpm drives offer very good performance and the highest available capacities.
- 7200 rpm drives offer very good performance and the highest available capacities.
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Hard drive | |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 146 GB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 146 GB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE 146GB SAS 15000rpm 2.5" inter...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Popular
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
Login for pricing
|
HPE 581311-001 internal hard drive 600...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
653950-001
|
00WG700
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
508010-001
|
581311-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 100 GB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|




