We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 1TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF LP 1-year Warranty Multi Vendor HDD
| SKU | 861686-B21 |
|---|---|
| EAN | 0190017063614 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
HPE Hard Drives Deliver High Performance and Reliability Across HPE Server and Storage Platforms
HPE Hard Disk Drives (HDDs) are enterprise-class drives for demanding 24x7 data center environments.
HPE HDDs are validated and tested with on-going quality monitoring throughout their lifecycle.
Enhance Total Server Storage Capacity for Business Critical Workloads with HPE HDDs
HPE offers the highest-capacity 26 TB hard drives that are ideal for digital content, bulk storage, cloud, and web environments.
HPE Business Critical Hard Drives offer high capacity for economic bulk storage.
HPE HDDs are Engineered to Deliver High Capacity, Performance, Reliability, and Data Security
HPE HDDs are engineered to maximize total server storage capacity within data center environments.
HPE HDDs help prevent unauthorized access to your data with Digitally Signed Firmware.
HPE HDDs help simplify the cost and complexity of re-purposing or disposing of drives while protecting data with Instant Secure Erase (ISE) technology.
Simplify HDD planning and standardize HDDs across HPE server and storage solutions.
Common HPE HDD carriers offer consistency and compatibility across HPE server and storage platforms.
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Type | HDD |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 146.1 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 219.2 mm |
| Depth | 254 mm |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE 1TB SATA 6G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL 400-AJPP internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Recommended
Seagate Barracuda 2.5" internal h...
Login for pricing
|
Popular
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
861686-B21
|
00WG700
|
400-AJPP
|
ST5000LM000
|
ST500LM030
|
ST4000LM024
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
DELL
|
Seagate
|
Seagate
|
Seagate
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
N/A
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
N/A
|
Notebook
|




