We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 300GB 6G SAS 15K rpm SFF (2.5-inch) SC Enterprise 3yr Warranty Hard Drive internal hard drive 15000 RPM 64 MB 2.5"
SKU
652611-B21-RFB
Login for pricing
In Stock:
100 available
300GB 6G SAS 15K rpm SFF (2.5-inch) SC Enterprise 3yr Warranty Hard Drive, Refurbished
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 652611-B21-RFB |
| EAN | 5712505440803 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Do your servers need high-performance SAS disk drives for both your mission-critical and storage driven applications? HP SAS Hard Drives for enterprise and midline applications deliver high-performance solutions for hosting high transaction based applications. They are available in HP Smart Carrier, HP Standard Hot Plug Carrier and HP Non-hot Plug Carrier.
HP SAS Hard Drives are available in a 2.5-inch Small Form Factor (SFF) and 3.5-inch Large Form Factor (LFF) and come in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements supporting enterprise and midline applications. The SAS interface was specifically engineered to deliver high availability where enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
HP SAS Hard Drives are available in a 2.5-inch Small Form Factor (SFF) and 3.5-inch Large Form Factor (LFF) and come in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements supporting enterprise and midline applications. The SAS interface was specifically engineered to deliver high availability where enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Full stroke seek time | 5.3 ms |
| Track to track seek time | 0.4 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 5.3 ms |
| Track to track seek time | 0.4 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Storage drive buffer size | 64 MB |
| Average seek time | 2.9 ms |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 75.7 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 15.7 mm |
| Depth | 118.6 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE 300GB 6G SAS 15K rpm SFF (2.5-inch...
Login for pricing
|
IBM 43X0808 internal hard drive 300 GB...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 450GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 1TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch...
Login for pricing
|
HPE 652597-B21-RFB internal hard drive...
Login for pricing
|
Recommended
HPE MSA 600GB 6G SAS 10K SFF(2.5-inch)...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
652611-B21-RFB
|
43X0808
|
652572-B21-RFB
|
657750-B21-RFB
|
652597-B21-RFB
|
C8S58A-RFB
|
| Manufacturer |
HPE
|
IBM
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
under 80 G
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Disk array
|





