We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 300GB SAS 12G Mission Critical 10K SFF SC 3-year Warranty Multi Vendor HDD
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 872475-B21 |
| EAN | 0190017140742 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Performance and Reliability for Any Workload
HPE Server Enterprise Hard Drives are ideal for transaction processing, database applications, Big Data analytics, and high-performance computing (HPC).
Broad portfolio of customized solutions provides up to 2.4 TB of storage.
Efficient drives provide power for space-constrained data centers.
Latest 12G SAS interface for increased performance.
Stable and consistent portfolio of drives offering long life cycles and steady supply.
Do your servers need high-performance Enterprise hard drives for both your mission-critical and I/O intensive applications?
HPE Server Enterprise Hard Drives are backed by over 2.4 million hours of the industry's most rigorous testing and qualification program ensuring customer's reliable, rugged drives. HPE integrated firmware protects data from malicious attacks that could change or destroy it. The self-describing icons on the HPE SMART Carrier takes the guess work out of a drive's status and a do not remove button prevents data loss from human error.
What's in the box?
- (1) HPE 300GB SAS 12G Enterprise 10K SFF (2.5in) SC 3yr Wty Digitally Signed Firmware HDD
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 75.7 mm |
| Height | 15.6 mm |
| Depth | 118.7 mm |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE 300GB SAS 12G Mission Critical 10K...
Login for pricing
|
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL 400-AJPP internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Recommended
Seagate Barracuda 2.5" internal h...
Login for pricing
|
Popular
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
872475-B21
|
00WG700
|
400-AJPP
|
ST5000LM000
|
ST500LM030
|
ST4000LM024
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
DELL
|
Seagate
|
Seagate
|
Seagate
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
N/A
|
Notebook
|




