We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 36GB 15K rpm Hot Plug SAS 2.5 Dual Port Hard Drive internal hard drive
SKU
418369-B21
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Serial Attached SCSI is the logical evolution of SCSI, including its long-established software advantage and the Serial ATA electrical and physical connection interface. SAS meets all these demands while providing the highest performance.
| SKU | 418369-B21 |
|---|---|
| EAN | 4948382466884 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Hard drive interface | SCSI |
| Data transfer rate | 3 GB/s |
| Hard drive speed | 15000 RPM |
| Ports & interfaces | |
| Hot-Plug support | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum capacity | 36 GB |
| Other features | |
| Maximum capacity | 36 GB |
| Hot-Plug support | Yes |
| Data transfer rate | 3 GB/s |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 36GB 15K rpm Hot Plug SAS 2.5 Dual...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
Login for pricing
|
HPE 1000GB SATA 7200rpm 3.5" inte...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
418369-B21
|
00WG700
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
508010-001
|
536648-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
N/A
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
| HDD speed |
N/A
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
N/A
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
N/A
|




