We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 395501-001 internal hard drive 500 GB 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
395501-001
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 395501-001 |
| EAN | 5704327092797 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
500GB hot-plug Serial ATA (SATA) hard drive - 7,200 RPM, 1.5GB/sec transfer rate, 3.5-inch form factor.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 1.5 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | Serial ATA |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA |
| Product colour | Multicolour |
| USB required | No |
| USB powered | No |
| Mounting | Horizontal |
| Hot-swap | Yes |
| Internal | Yes |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Product colour | Multicolour |
| USB required | No |
| USB powered | No |
| Mounting | Horizontal |
| Data transfer rate | 1.5 Gbit/s |
| Internal | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE 395501-001 internal hard drive 500...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
Login for pricing
|
HPE 1000GB SATA 7200rpm 3.5" inte...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 300GB hot-plug dual-port SAS inter...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
395501-001
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
508010-001
|
536648-001
|
653955-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|




