We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 450GB 12G SAS 15K rpm SFF (2.5-inch) SC Enterprise 3yr Warranty Hard Drive internal hard drive 15000 RPM 2.5"
SKU
759210-B21
Login for pricing
In Stock:
325 available
HP 450GB 12G SAS 15K rpm SFF (2.5-inch) SC Enterprise 3yr Warranty Hard Drive
| SKU | 759210-B21 |
|---|---|
| EAN | 4514953699885 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HP SAS Enterprise and Midline hard drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HP hot plug carriers or non-hot plug. HP SAS Enterprise and Midline hard drives come in both 2.5-inch (SFF) and 3.5-inch (LFF) industry standard form factors and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability, enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
Performance and Reliability for Multiple Application Environments
High reliability for Mission Critical applications.
Performance and Reliability for Multiple Application Environments
High reliability for Mission Critical applications.
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Full stroke seek time | 5.9 ms |
| Track to track seek time | 0.15 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 450 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 5.9 ms |
| Track to track seek time | 0.15 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 450 GB |
| Average seek time | 2.9 ms |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 75.7 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 15.6 mm |
| Depth | 118.7 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 450GB 12G SAS 15K rpm SFF (2.5-inc...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Popular
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
Login for pricing
|
HPE 581311-001 internal hard drive 600...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
759210-B21
|
00WG700
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
508010-001
|
581311-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|




