We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 450GB, 3G, SAS, 15K, LFF (3.5-inch), Dual Port, Enterprise internal hard drive 15000 RPM 3.5"
SKU
454232-B21
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
450GB, 3G, SAS, 15K, LFF (3.5-inch), Dual Port
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 454232-B21 |
| EAN | 0883585297825 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Serial Attached SCSI (SAS) provides a superior storage solution. With some storage requirements escalating and others becoming more complex, factors such as flexibility, performance, increased reliability, greater density, security, scalability and accessibility are more critical than ever. Today's organizations consist of different kinds of environments. Enterprise data centers must be online almost 24X7, fulfill requests from numerous users simultaneously, and allow for constant growth and expansion while in operation. Other customer environments require high capacity storage and high data availability for low I/O environments. HP's portfolio of SAS drives meets all these demands.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 3 Gbit/s |
| Write seek time | 3.9 ms |
| Read seek time | 3.4 ms |
| Full stroke seek time | 6.6 ms |
| Track to track seek time | 0.44 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 450 GB |
| Compatible products | ProLiant DL160 G6, ProLiant DL165 G5p, ProLiant DL180 G6, ProLiant ML350 G5 |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 3 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Write seek time | 3.9 ms |
| Read seek time | 3.4 ms |
| Full stroke seek time | 6.6 ms |
| Track to track seek time | 0.44 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 450 GB |
| Compatible products | ProLiant DL160 G6, ProLiant DL165 G5p, ProLiant DL180 G6, ProLiant ML350 G5 |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 101.6 mm |
| Height | 25.4 mm |
| Weight (imperial) | 1.6 lb |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Weight (imperial) | 1.6 lb |
| Compatible products | ProLiant DL160 G6, ProLiant DL165 G5p, ProLiant DL180 G6, ProLiant ML350 G5 |
You may also be interested in
| Product |
HPE 450GB, 3G, SAS, 15K, LFF (3.5-inch...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 581311-001 internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 600GB 12G SAS 15K rpm LFF (3.5-inc...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 6TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
454232-B21
|
00WG700
|
ST4000LM024
|
581311-001
|
737396-B21
|
861754-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Notebook
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





