We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 450GB SAS 15000RPM internal hard drive 3.5"
SKU
517352-001
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 517352-001 |
| EAN | 5711045738531 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
- As part of its commitment to hardware, software, and solution innovation, HP is proud to introduce this breakthrough platform configuration stability to HP Workstation customers. HP Stable & Consistent Offerings are built on the foundation of a carefully chosen set of hardware and software designed and tested to work with all HP Workstation platforms through their end of life.
- SAS (Serial Attach SCSI) is a high performance architecture designed for high performance servers. 15K rpm SAS drives spin faster than 10k drives and are available with 6Gb/s (Gigabit/sec) transfer rates* offering even more performance than 10K rpm drives. SAS drives require an available SAS storage controller. Note: 15K rpm drives may be audibly noticeable.
- SAS (Serial Attach SCSI) is a high performance architecture designed for high performance servers. 15K rpm SAS drives spin faster than 10k drives and are available with 6Gb/s (Gigabit/sec) transfer rates* offering even more performance than 10K rpm drives. SAS drives require an available SAS storage controller. Note: 15K rpm drives may be audibly noticeable.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 450 GB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 450 GB |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Internal | Yes |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Internal | Yes |
You may also be interested in
| Product |
HPE 450GB SAS 15000RPM internal hard d...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 581311-001 internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 600GB 12G SAS 15K rpm LFF (3.5-inc...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 6TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
517352-001
|
00WG700
|
ST4000LM024
|
581311-001
|
737396-B21
|
861754-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Notebook
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





