We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 500GB 3.5" 7.2k SATA 6Gb/s internal hard drive 7200 RPM 3.5" Serial ATA III
SKU
658071-S21
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 658071-S21 |
| EAN | 5704174553007 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HP SATA drives are designed for the reliability and mass storage demanded by today's entry server and external storage environments. The SATA portfolio is categorized into two categories: Entry (ETY) and Midline (MDL) drives. HP SATA Entry drives are the lowest unit-cost solution for entry-level servers. HP SATA Midline drives are designed with economical reliability and performance for external storage, backups and archival applications. These high capacity drives provide the lowest $/GB to our customers. Both Entry and Midline SATA drives provide the best price advantage for non-mission critical applications with low workloads of 40% or less. HP SATA drives are available small form factor (3.5-inch) and large form factor (2.5-inch) and ship with a standard one year warranty.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Compatible products | HP ProLiant DL380p Gen8 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | Serial ATA III |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Compatible products | HP ProLiant DL380p Gen8 |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Internal | Yes |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Internal | Yes |
| Compatible products | HP ProLiant DL380p Gen8 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 500GB 3.5" 7.2k SATA 6Gb/s in...
Login for pricing
|
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL 400-AJPP internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Popular
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
DELL 400-AJRF internal hard drive 600...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
658071-S21
|
00WG700
|
400-AJPP
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
400-AJRF
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
DELL
|
Seagate
|
Seagate
|
DELL
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|




