We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 500GB, 7.2K rpm, Hot Plug, SATA internal hard drive 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
395473-B21
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 395473-B21 |
| EAN | 5711045862403 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
HP offers a variety of tested, HP-qualified, SMART* capable, SATA Hard Drives offering data integrity and availability in hotpluggable
models. HP 3.5" and Small Form Factor (2.5") SATA drives provide the lowest cost per GB targeted for non-mission
critical applications with low workloads of 40% or less. All SATA drives offer a one-year limited warranty.
All HP hard drives pass a rigorous qualification process, which ensures that every HP drive is proven to perform in your HP ProLiant
server. Before final certification, all HP SATA hard drives are optimized for compatibility and functionality, including support of
SMART and HP Systems Insight Manager.
models. HP 3.5" and Small Form Factor (2.5") SATA drives provide the lowest cost per GB targeted for non-mission
critical applications with low workloads of 40% or less. All SATA drives offer a one-year limited warranty.
All HP hard drives pass a rigorous qualification process, which ensures that every HP drive is proven to perform in your HP ProLiant
server. Before final certification, all HP SATA hard drives are optimized for compatibility and functionality, including support of
SMART and HP Systems Insight Manager.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 1.5 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 1.5 Gbit/s |
| Full stroke seek time | 22 ms |
| Average latency | 11 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 1.5 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA |
| Full stroke seek time | 22 ms |
| Average latency | 11 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Product colour | Black |
| Width (imperial) | 11.1 cm (4.36") |
| Operating temperature (T-T) | 50 - 95 °F |
| Hot-swap | Yes |
| Height (imperial) | 2.64 cm (1.04") |
| Depth (imperial) | 18.9 cm (7.43") |
| Internal | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 110.7 mm |
| Height | 26.4 mm |
| Depth | 188.7 mm |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Product colour | Black |
| Width (imperial) | 11.1 cm (4.36") |
| Operating temperature (T-T) | 50 - 95 °F |
| Height (imperial) | 2.64 cm (1.04") |
| Depth (imperial) | 18.9 cm (7.43") |
| Data transfer rate | 1.5 Gbit/s |
| Internal | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE 500GB, 7.2K rpm, Hot Plug, SATA in...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
Login for pricing
|
HPE 1000GB SATA 7200rpm 3.5" inte...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 300GB hot-plug dual-port SAS inter...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
395473-B21
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
508010-001
|
536648-001
|
653955-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|




