We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 500GB, SATA internal hard drive 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
395501-002
| SKU | 395501-002 |
|---|---|
| EAN | 5704327462620 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
As the next step in the evolution of ATA hard drives, SATA is directed towards customers requiring the best price advantage for entry level servers and external storage deployments in non-mission critical, low workload environments. SATA drives are available in both 3.5" and 2.5" form factors and ship standard with a one year warranty. HP 3.5" and Small Form Factor (SFF) SATA hard disk drives (HDD) are available in the following models: SFF 5.4K - 60GB and 120GB and 3.5" 7.2K - 80GB, 160GB, 250GB, 500GB, 750GB.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 1.5 Gbit/s |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Average seek time | 11 ms |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Hot-Plug support | Yes |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| USB powered | No |
| Operating temperature (T-T) | 50 - 95 °F |
| Internal | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 110.7 mm |
| Weight | 500 g |
| Height | 26.4 mm |
| Depth | 188.7 mm |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| USB powered | No |
| Operating temperature (T-T) | 50 - 95 °F |
| Hot-Plug support | Yes |
| Data transfer rate | 1.5 Gbit/s |
| Internal | Yes |
You may also be interested in
| Product |
HPE 500GB, SATA internal hard drive 72...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 1000GB SATA 7200rpm 3.5" inte...
Login for pricing
|
Popular
HPE 300GB hot-plug dual-port SAS inter...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
395501-002
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
508010-001
|
536648-001
|
653955-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
N/A
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|




