We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 504015-001 internal hard drive 72 GB 10000 RPM 2.5" SAS
SKU
504015-001
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 504015-001 |
| EAN | 5704174560005 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Do your servers need high-performance enterprise hard drives for both your mission-critical and I/O-intensive applications? HPE Server Enterprise Hard Drives offer the highest level of performance and reliability for your most demanding application workloads. Enterprise drives help you improve server response times, power more transactions per second and accelerate data transfer (I/O) speeds. HPE Server Enterprise Hard Drives are backed by over 3.35 million hours of the industry’s most rigorous testing and qualification program ensuring customer’s reliable, rugged drives. Prevent unauthorized access to your data with HPE Digitally Signed Firmware. It provides the security and assurance that drive firmware comes from a trusted source and protects against malicious attacks The self-describing icons on the HPE Smart Carrier takes the guess work out of a drive’s status and a “do not remove” button prevents data loss from human error.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 72 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 72 GB |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
HPE 504015-001 internal hard drive 72...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL 400-AJPP internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Popular
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
DELL 400-AJRF internal hard drive 600...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
504015-001
|
00WG700
|
400-AJPP
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
400-AJRF
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
DELL
|
Seagate
|
Seagate
|
DELL
|
| HDD capacity |
under 80 G
|
N/A
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|




