We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 581286-B21 internal hard drive 600 GB 10000 RPM 2.5" SAS
SKU
581286-B21
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 581286-B21 |
| EAN | 4948382674777 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Serial Attached SCSI (SAS) provides a superior storage solution. With some storage requirements escalating and others becoming more complex, factors such as flexibility, performance, increased reliability, greater density, security, scalability and accessibility are more critical than ever. Today's organizations consist of different kinds of environments. Enterprise data centers must be online almost 24X7, fulfill requests from numerous users simultaneously, and allow for constant growth and expansion while in operation. Other customer environments require high capacity storage and high data availability for low I/O environments. HP's portfolio of SAS drives meets all these demands.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| Full stroke seek time | 8 ms |
| Track to track seek time | 0.4 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 8 ms |
| Track to track seek time | 0.4 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Average seek time | 4 ms |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Product colour | Black |
| Internal | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 78.7 mm |
| Weight | 725 g |
| Height | 16 mm |
| Depth | 138.4 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Internal | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 581286-B21 internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Popular
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
DELL 400-AJRF internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL 400-AJQB internal hard drive 600...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
581286-B21
|
00WG700
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
400-AJRF
|
400-AJQB
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Seagate
|
Seagate
|
DELL
|
DELL
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
N/A
|




