We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 581286-S21 internal hard drive 600 GB 10000 RPM 2.5" SCSI
SKU
581286-S21
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 581286-S21 |
| EAN | 5704174238256 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Serial Attached SCSI (SAS) provides a superior storage solution. With some storage requirements escalating and others becoming more complex, factors such as flexibility, performance, increased reliability, greater density, security, scalability and accessibility are more critical than ever. Today's organizations consist of different kinds of environments. Enterprise data centers must be online almost 24X7, fulfill requests from numerous users simultaneously, and allow for constant growth and expansion while in operation. Other customer environments require high capacity storage and high data availability for low I/O environments. HP's portfolio of SAS drives meets all these demands.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| Write speed | 600 MB/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SCSI |
| Write speed | 600 MB/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SCSI |
| Weight & dimensions | |
| Width | 177.8 mm |
| Weight | 725 g |
| Height | 117.6 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Other features | |
| Interface | SCSI |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 581286-S21 internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
Login for pricing
|
HPE 1000GB SATA 7200rpm 3.5" inte...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
581286-S21
|
00WG700
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
508010-001
|
536648-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Seagate
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
N/A
|




