We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 583718-001-RFB internal hard drive 600 GB 15000 RPM 3.5" SAS
SKU
583718-001-RFB
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 583718-001-RFB |
| EAN | 5712505482858 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Information technology professionals rely on HPE quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HPE provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Compatible products | HP EVA P6000 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Compatible products | HP EVA P6000 |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Internal | Yes |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Internal | Yes |
| Compatible products | HP EVA P6000 |
You may also be interested in
| Product |
HPE 583718-001-RFB internal hard drive...
Login for pricing
|
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL 400-AJPP internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Recommended
Seagate Barracuda 2.5" internal h...
Login for pricing
|
Popular
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
583718-001-RFB
|
00WG700
|
400-AJPP
|
ST5000LM000
|
ST500LM030
|
ST4000LM024
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
DELL
|
Seagate
|
Seagate
|
Seagate
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
N/A
|
Notebook
|




