We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 600GB 12G SAS 15K rpm LFF (3.5-inch) SC Converter Enterprise 3yr Warranty internal hard drive 15000 RPM 3.5"
SKU
765424-B21-RFB
Login for pricing
In Stock:
21 available
600GB 12G SAS 15K rpm LFF (3.5-inch) SC Converter Enterprise 3yr Warranty Hard Drive
| SKU | 765424-B21-RFB |
|---|---|
| EAN | 5715063874912 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HPE SAS Enterprise and Midline hard drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HPE hot plug carriers or non-hot plug. HPE SAS Enterprise and Midline hard drives come in both 2.5-inch (SFF) and 3.5-inch (LFF) industry standard form factors and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability, enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Refurbished | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Refurbished | Yes |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 600GB 12G SAS 15K rpm LFF (3.5-inc...
Login for pricing
|
HPE 508010-001 internal hard drive 2.0...
Login for pricing
|
New
HPE 1TB SATA 6G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate SkyHawk internal hard drive 1...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL 400-BMMT internal hard drive 2.5&...
Login for pricing
|
Popular
DELL 300GB SAS 15000rpm internal hard...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
765424-B21-RFB
|
508010-001
|
801882-B21
|
ST1000VX013
|
K6JTH
|
F617N
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Seagate
|
DELL
|
DELL
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
SAS
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





