We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 600GB 6G SAS 10K SFF internal hard drive 10000 RPM 2.5"
SKU
C8S58A
Login for pricing
In Stock:
11 available
MSA 600GB 6G SAS 10K SFF (2.5-inch) Dual Port Ent 3yr Warranty Hard Drive
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | C8S58A |
| EAN | 4514953621855 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HP SAS Enterprise 10K rpm and 15K rpm hard drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HP hot plug carriers or non-hot plug. The HP SAS enterprise hard drives come in both 2.5in (SFF) and 3.5in (LFF) industry standard form factors and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability, enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 600GB 6G SAS 10K SFF internal hard...
Login for pricing
|
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST5000LM000 internal...
Login for pricing
|
Popular
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
DELL 400-AJRF internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL 400-AJQB internal hard drive 600...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C8S58A
|
00WG700
|
ST5000LM000
|
ST4000LM024
|
400-AJRF
|
400-AJQB
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Seagate
|
Seagate
|
DELL
|
DELL
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Notebook
|
Server/workstation
|
N/A
|




