We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 600GB, 6G, SAS, 15K rpm, LFF, 3.5-inch internal hard drive 15000 RPM 3.5"
SKU
516828-B21
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 516828-B21 |
| EAN | 4948382627681 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Serial Attached SCSI (SAS) provides a superior storage solution. With some storage requirements escalating and others becoming more complex, factors such as flexibility, performance, increased reliability, greater density, security, scalability and accessibility are more critical than ever. Today's organizations consist of different kinds of environments. Enterprise data centers must be online almost 24X7, fulfill requests from numerous users simultaneously, and allow for constant growth and expansion while in operation. Other customer environments require high capacity storage and high data availability for low I/O environments. HP's portfolio of SAS drives meets all these demands.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 4.7 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| Maximum data transfer rate | 600 Mbit/s |
| Internal | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 178 mm |
| Weight | 725 g |
| Height | 118 mm |
| Depth | 229 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Maximum data transfer rate | 600 Mbit/s |
| Data transfer rate | 4.7 Gbit/s |
| Internal | Yes |
You may also be interested in
| Product |
HPE 600GB, 6G, SAS, 15K rpm, LFF, 3.5-...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
HPE 581311-001 internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 600GB 12G SAS 15K rpm LFF (3.5-inc...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 6TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
516828-B21
|
00WG700
|
ST4000LM024
|
581311-001
|
737396-B21
|
861754-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Notebook
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





