We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 600GB 6G SAS 15K rpm LFF (3.5-inch) SC Enterprise 3yr Warranty Hard Drive internal hard drive 15000 RPM 3.5"
SKU
652620-B21-RFB
Login for pricing
In Stock:
9 available
600GB 6G SAS 15K rpm LFF (3.5-inch) SC Enterprise 3yr Warranty Hard Drive, Refurbished
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 652620-B21-RFB |
| EAN | 5712505533840 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HP SAS Enterprise and Midline hard drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HP hot plug carriers or non-hot plug. HP SAS Enterprise and Midline hard drives come in both 2.5-inch (SFF) and 3.5-inch (LFF) industry standard form factors and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability, enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
- Performance and Reliability for Multiple Application Environments.
High reliability for Mission Critical applications. Robust SAS interface (dual port, full duplex). New universal hot plug carriers exclusively for HP ProLiant Gen8 servers. Maintaining existing universal hot plug carriers to support HP ProLiant G7 and earlier servers and server storage. Ideal for transaction processing, database applications, analytics, high performance computing and business applications.
- Performance and Reliability for Multiple Application Environments.
High reliability for Mission Critical applications. Robust SAS interface (dual port, full duplex). New universal hot plug carriers exclusively for HP ProLiant Gen8 servers. Maintaining existing universal hot plug carriers to support HP ProLiant G7 and earlier servers and server storage. Ideal for transaction processing, database applications, analytics, high performance computing and business applications.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Full stroke seek time | 6.8 ms |
| Track to track seek time | 0.2 ms |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 6.8 ms |
| Track to track seek time | 0.2 ms |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Average seek time | 3.5 ms |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105.8 mm |
| Height | 26.8 mm |
| Depth | 170 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
HPE 600GB 6G SAS 15K rpm LFF (3.5-inch...
Login for pricing
|
Popular
DELL 400-AJPH internal hard drive 600...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL 400-AJPP internal hard drive 600...
Login for pricing
|
DELL 400-AJRR internal hard drive 300...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda 2.5" internal h...
Login for pricing
|
Recommended
DELL 400-AJRF internal hard drive 600...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
652620-B21-RFB
|
400-AJPH
|
400-AJPP
|
400-AJRR
|
ST500LM030
|
400-AJRF
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
Seagate
|
DELL
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
SAS
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
N/A
|
15000RPM and more
|
5400RPM to 5900RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|




