We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 600GB 6G SAS LFF internal hard drive 15000 RPM 3.5"
SKU
652620-B21
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 652620-B21 |
| EAN | 4948382820136 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
HP 6Gb/sec SAS Enterprise and Midline hard drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HP hot plug carriers or non-hot plug. The HP SAS Enterprise and Midline hard drives come in both 2.5in (SFF) and 3.5in (LFF) industry standard form factors and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability, enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
Performance and Reliability for Multiple Application Environments.
High reliability for Mission Critical applications. High availability for Business Critical applications. Robust SAS interface (dual port, full duplex). Ideal for transaction processing, database applications, analytics, high performance computing and business applications. New universal hot plug carriers exclusively for HP ProLiant Gen8 servers. Maintaining existing universal hot plug carriers to support HP ProLiant G7 and earlier servers and server storage.
Performance and Reliability for Multiple Application Environments.
High reliability for Mission Critical applications. High availability for Business Critical applications. Robust SAS interface (dual port, full duplex). Ideal for transaction processing, database applications, analytics, high performance computing and business applications. New universal hot plug carriers exclusively for HP ProLiant Gen8 servers. Maintaining existing universal hot plug carriers to support HP ProLiant G7 and earlier servers and server storage.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| Full stroke seek time | 6.8 ms |
| Track to track seek time | 0.2 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| SMART technology | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 6.8 ms |
| Track to track seek time | 0.2 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| SMART technology | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Average seek time | 3.5 ms |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Product colour | Black |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Internal | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Hot-Plug support | Yes |
| FireWire 800 | No |
| FireWire 400 | No |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105.8 mm |
| Weight | 725 g |
| Height | 26.8 mm |
| Depth | 170 mm |
| Storage | |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Card reader integrated | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Product colour | Black |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Hot-Plug support | Yes |
| FireWire 800 | No |
| FireWire 400 | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Card reader integrated | No |
| Internal | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE 600GB 6G SAS LFF internal hard dri...
Login for pricing
|
Lenovo 1.2TB 2.5" 10K 12GBPS SAS...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 600GB 12G SAS 15K rpm LFF (3.5-inc...
Login for pricing
|
New
HPE 6TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 870795-001 internal hard drive 900...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
652620-B21
|
00WG700
|
ST4000LM024
|
737396-B21
|
861754-B21
|
870795-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
≈ 750 GB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Notebook
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





